Dövme Sendromu;

Dövme Sendromu;

Dövme sadece sanatçının yeteneği ile sınırlı olmayıp, seçilen desenin ve yapılacak bölgenin doğru seçilmesi ile iyi bir dövme olabilir.
Bu tercihlerdeki yanlış bir seçim, telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğrucadağından dövme sendromu denilen gerçekliği ortaya çıkarabilme ihtimali vardır.
Kolunuzda eski sevgilinizin ismi yazarken, yeni bir sevgili edinmek oldukça zor olsa gerek.
Dinlediğiniz ve çok beğendiğiniz bir rock grubunun logosunu yaptırmak, kimbilir belki çok sonraları daha soft müzikler dinlemeye ve sevmeye başladığınızda pişman olmanıza sebep olacaktır.
15 yaşında zamanın temposuna ayak uydurup gothic desenler yaptıran bir genç kız, ileride anne olacağını unutmamalıdır.
Hayatın daha başlarında yaptırdığımız ve üzerimizde taşırken gurur duyduğumuz bazı dövmeler, ileride mesleki seçimler yaparken bizleri zor durumda bırakmamalıdır.
Kötü işlenmiş ve düşünülmeden seçilmiş desenler, bizi yaz aylarının en sıcak günlerinde bile dövmelerimizi göstermemek adına uzun kollu giysiler giymek zorunda bırakacaktır.
Oysa dövmenin mantığı ve felsefesi bu değildir.
İmajınız ve tarzınız ne olursa olsun yanlış değerlendirmelere maruz kalabilirsiniz; “daha ucuzcu, ne istediğini bilmeyen, vücudunu bile yeteri kadar önemsemeyen, insan” yakıştırmaları, sizi konu başlığımıza sürükleyip, farklı çözümler aramanıza neden olacaktır.
Dövme silmek, cover-up gibi alternatifler, sırf bu nedenle, neredeyse birer meslek haline dönüşmüşlerdir…

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.