Dövme (tattoo) İçin İdeal Bakım Ve Koruma Nasıl Yapılmalı?

Dövme (tattoo) İçin İdeal Bakım Ve Koruma Nasıl Yapılmalı?

Yapılan işlem her ne olursa olsun, mutlaka uymanız gereken bir takım kurallar ve dikkatli olmanız gereken hususlar vardır. Bunlardan herhangi birinin atlanması veya göz ardı edilmesi; sağlığınız açısından önemli sorunlar çıkartabilir. Sağlığınızı riske etmemek için, dövme veya piercing yaptırdığınız uzman kişilerin; verdiği bakım prosedürünü uygulamak yapılacak en akıllıca iştir.
Dövme Yapıldıktan Sonra Göz ardı Edilmemesi Gereken Noktalar Yapılan bölge ve modelin büyüklüğüne göre bakım; dövmeyi yaptıran kişiye göre değişir. Fakat bunun dışında standart olmuş ve göz ardı edilmemesi gereken, bakım kuralları aşağıda verilmiştir.
Belirlenen sürece (ortalama 10 ila 15 gün arası), tavsiye edilen kremin, her gün en az 4 kere dövme yapılmış bölgeye masaj yapılarak yedirilmesi gerekir. Miktar olarak ise; derinize parlaklık verecek kadar (kurumasını engelleyecek kadar) kullanılması tavsiye edilir.
Dövme yapıldıktan sonra en az, takip eden 2 hafta boyunca; dövmenin mikrop kapmaması için deniz, göl, havuz gibi bakteri ve mikrop ihtiva etme ihtimali olan yerlerde yüzülmemelidir.
Kaşınması halinde kesinlikle kaşınmaması, üzerine hafifçe parmak ucuyla vurularak kaşıntının geçirilmesi ya da hafif bir şekilde ıslatılarak (kabuk atmış dövmeler için geçerlidir) sorun çözülmelidir.
Dövmenin üzerinde oluşan kabuk oluşması halinde (nadiren kabuk olur) yolunmaması, kabuğun kendi kendine atması beklenmelidir.
Alkol ihtiva eden krem ve vücut losyonu gibi şeyler temas ettirilmemelidir.
Dövme yapıldıktan sonra; takip eden en az 4 hafta boyunca, dövme yapılan bölgenin güneş ışığına maruz kalmamasına özen gösterilmelidir.
Dövmeyi tahriş edebilecek; dar kıyafetler giyilmemelidir.
Dövme iyileştikten sonra; tavsiye edilen kremin bir süre daha sürülmeye devam edilmesi, dövmeye parlaklığını arttırıp, uzun süre daha belirgin bir halde durmasını sağlayacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.