Dövmenin Doğuşu ve Tarihçesi

Dövmenin Doğuşu ve Tarihçesi

Başka bir konuda bahsettiğimiz gibi, bulunan en eski dövme şu an için Buz Adam Otzi’ye aittir. Bu insanlığın varoluşundan beri dövmenin ve vücut süslemenin bir gelenek olduğunu kanıtlamaktadır. Günümüzde birçok antropoloji uzmanı, tarih bilimcisi ve araştırmacı çok farklı görüşlere sahiptirler. Kimi dövmenin uzak doğu’ya ait olduğunu, kimi ortaçağ’da çıktığını savunmaktayken, Otzi tüm bunları çürütecek kanıtı gözler önüne koymuştur. Dövmenin başlangıç tarihi hangi topluma ait olduğu asla açıklanabilecek bir durum değildir.
Mesela şöyle açıklarsak, Bir grup bilim adamı neden insanların deniz kenarına geldiğinde mutlaka denize taş attıklarını şöyle açıklamaktadır:
”İnsanlık var olduğundan beri denizler ve okyanuslar tarafından çeşitli olaylarla yıkıma uğramıştır. Büyük tufanlar, tsunamiler, depremler ve benzeri bir çok trajik tarihi felaket denizlerden ve okyanuslardan gelmiş ve bir çok medeniyetin öyle yada böyle sonunu getirmiştir. Bunun arkasından, yıkıma uğrayan medeniyetlerden kurtulan insanlar farkında olmadan kolektif bir bilinç geliştirmiştir. Bu insanlar denize onu korkutmak ve geri çekilmesini sağlama adına taş atmaktadır. Buna günümüzde toplumsal hafıza denmektedir ”
Yürümekten yemeğe, uyumaktan koşmaya, aşık olmaktan nefret etmeye kadar yaşadığımız her şeyin bir nedeni vardır ve dikkat ederseniz hemen hemen herkes bir şeyi aynı nedenden yapmaktadır, bu toplumsal hafızanın biz yokken bile bizden öncekilere öğrettiği yaşam kurallarıdır.
Diyebiliriz ki denize taş atma alışkanlığı nasıl bize atalarımızdan toplumsal hafıza yoluyla geçtiyse, dövme de bu şekilde biz var oldukça yarınki nesillere aktarılacaktır. Ve maalesef yeryüzünde ilk dövmeyi yapan ya da yaptıran kişi, ya da hangi toplumun neden yaptığı ya da yaptırdığı, gelip geçici asılsız cevaplarla yanıtlanacak, ya da her zaman gizemini koruyan bir soru olarak kalmaya devam edecektir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir